Rezervácia

Arrival date
Departure date

+421 911 611 386 e-mail

Demänovská dolina, Demänovské jaskyne

Demänovská dolina je situovaná na severných svahoch pohoria Nízke Tatry južne od Liptovského Mikuláša a je považovaná za najkrajšiu dolinu pohoria Nízke Tatry, ktorých najvyššie končiare presahujú výšku 2 000 m.n.m.

Demänovská dolina

 

Demänovská dolina ako samostatná obec s miestnymi časťami Tri studničky, Jaskyne, Repiská, Lúčky a Jasná vznikla v r. 1964. Obec má dĺžku 16 km a dnes je najnavštevovanejšou lokalitou Nízkych Tatier, ktorá je súčasťou Národného parku Nízke Tatry.

Prvé víkendové chaty sa tu vybudovali po 1.svetovej vojne a v 19. storočí a začiatkom 20. storočia sa Demänovská dolina stala známa najmä vďaka Demänovským jaskyniam. Systém Demänovských jaskýň má dĺžku 21 km, tvorí ho 30 jaskýň. Sprístupnené a návštevníkmi vyhľadávané sú 2 jaskyne a to Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody. Ďalšiemu rozvoju obce Demänovská dolina ako aj celej doliny a regiónu Liptov prispelo najmä rozhodnutie v roku 1936, vybudovať lanovku na vrch Chopok.

Demänovská dolina má po stranách bočné hrebene a tiahne sa medzi vrchmi Ďumbier (2 043 m.n.m.), vrcholmi Krúpova hoľa (1 927 m.n.m.), vrchmi Chopok (2 024 m.n.m.), Ďereše (2 003 m.n.m.), Poľana (1 889 m.n.m.) severne od liptovskej kotliny.

Najcennejšími hodnotami Demänovskej doliny je Demänovský kras a Vrbické pleso.

Prírodné bohatstvo obce Demänovská dolina - svetoznáme jaskyne, prekrásna fauna a flóra s vhodnými klimatickými podmienkami ako aj výborné lyžiarske svahy vhodné pre všetky úrovne lyžovania a široké možnosti letnej turistiky boli podnetom na vybudovanie TOP lyžiarskeho a turistického strediska cestovného ruchu JASNÁ Nízke Tatry.

Lyžiarske a turistické stredisko Jasná Nízke Tatry tvorí záver obce Demänovská dolina, ktorého dominantou je vrch Chopok nachádzajúci sa v nadmorskej výške 2 024 m.n.m.

Obec Demänovská dolina poskytuje ubytovanie v stredisku Jasná v ubytovacích zariadeniach všetkých kategórií a relax pri prechádzke prírodou (napr. Vrbické pleso)  alebo návšteve atrakcií obce ako napr. jaskyne (Demänovská jaskyňa Slobody, Demänovská ľadová jaskyňa), lanový park Tarzánia, rozprávkovo-náučný chodník Karkulka, atď. .

Demänovská jaskyňa slobody

 

Demänovská jaskyňa slobody dlhé roky očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami. Je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.

Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody v Nízkych Tatrách tvoria najdlhší jaskynný systém na Slovensku a patria k najnavštevovanejším atrakciám regiónu Liptov a obce Demänovská dolina.

Demänovská jaskyňa slobody - poloha jaskyne

Demänovská jaskyňa slobody sa nachádza na pravej strane Demänovskej doliny na severnej strane Nízkych Tatier len 1 kilometer od Hotela Chopok****. Jaskyňa je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry. Vchod do jaskyne je v nadmorskej výške 870 m. v dolinke Točište.

Prístup k Demänovskej jaskyni slobody

Demänovská jaskyňa slobody sa nachádza 13 km južne od Liptovského Mikuláša (Nízke Tatry) a to len niekoľko kilometrov pod známym lyžiarskym strediskom Jasná Nízky Tatry. Výstup k Demänovskej jaskyni slobody je od parkoviska asi 400 m dlhým serpentínovým chodníkom a trvá 10-15 min. Najbližšia autobusová zástavka verejnej dopravy je: Demänovská dolina, Jaskyňa slobody.

Prehliadková trasa Demänovskej jaskyne slobody

V Demänovskej jaskyni slobody sa organizujú 2 okruhy a to „Tradičný okruh“ a „Exkluzívny okruh“.

Tradičný okruh

Tradičný okruh ponúka prehliadku najzaujímavejších priestorov systému Demänovských jaskýň, sprístupnených od 05.05.1933. Zastávky sú na najzaujímavejších miestach s odborným výkladom, zameraným na genézu a históriu jaskyne s popisom jednotlivých častí. Tradičný okruh Demänovskej jaskyne Slobody má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na tomto okruhu prekonáte 913 schodov. Prehliadka Demänovskej jaskyne slobody na Tradičnom okruhu trvá cca 60 min.

Exkluzívny okruh

Exkluzívny okruh Demänovskou jaskyňou slobody tvorí „Tradičný okruhu“ a k tomuto pričlenená časť: Veľký dóm - najrozmernejší podzemný sprístupnený priestor na Slovensku s podzemným riečiskom a mäkkým čisto bielym sintrom. Druhá časť - Ružová sieň a Králova galéria, časť morfologicky najpestrejšej výzdoby v DJS, unikátne jaskynné lekná a jazerné špongiovité tvary, jaskynné perly a množstvo tvarov sintrovej výzdoby po celom úseku tejto časti. Druhý Exkluzívny (veľký) okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky Exkluzívneho okruhu je približne 100 min.

Demänovská ľadová jaskyňa

 

Demänovská ľadová jaskyňa - neuveriteľná pestrosť farieb a tvary sintrovej výzdoby, unikátne sú sintrové lekná a ďalšie jazerné formy sintrovej výplne.

Vchod do jaskyne sa nachádza v brale Bašta na severnej strane Nízkych Tatier, len dva kilometre severne od Demänovskej jaskyne slobody. Ľadová výplň vzniká v jaskyni asi posledných 500 rokov a v kombinácii so sintrovou výzdobou vytvára mimoriadne zaujímavý prehliadkový okruh. Demänovská ľadová jaskyňa predstavuje severnú časť svetoznámych Demänovských jaskýň. Pozoruhodná je výskytom trvalej ľadovej výplne, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov, vzácnou jaskynnou faunou, ako aj bohatou históriou.

Demänovská ľadová jaskyňa – poloha jaskyne

Demänovská ľadová jaskyňa predstavuje sa nachádza sa v prírodnej rezervácií Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry na pravej strane Demänovskej doliny len 300 m od Hotela Chopok****. Vchod do Demänovskej ľadovej jaskyne je asi 90 m nad dnom doliny, v nadmorskej výške 840 m v brale Bašta.

Prístup k Demänovskej ľadovej jaskyni

Demänovská ľadová jaskyňa sa nachádza pod lyžiarskym strediskom Jasná Nízke Tatry, cca 10 km južne od Liptovského Mikuláša (Nízke Tatry) na pravej strane Demänovskej doliny. Od parkoviska pod jaskyňou je vidieť vstupný areál asi 90 m nad dnom doliny, ku ktorému sa vystupuje serpentínovým chodníkom. Okolo Kamennej chaty pokračuje lesná cesta (600 m) s tabuľami náučného chodníka a dvomi odpočívadlami. Výstup k jaskyni trvá približne 20 min. Najbližšia autobusová zastávka verejnej dopravy je: Demänovská dolina, Ľadová jaskyňa.

Prehliadková trasa Demänovskej ľadovej jaskyne

Prehliadkový okruh Demänovskej ľadovej jaskyne má dĺžku 650 m a prevýšenie 48 m. Vchod a východ sú v rovnakej nadmorskej výške, vzdialenosť medzi nimi je iba 40 m. Prehliadkka jaskyne trvá asi 45 min. Prehliadková trasa prechádza cez mohutné riečne chodby, poprepájané strmými úsekmi. Prvá časť trasy vedie cez jaskynné priestory so sintrovou výzdobou, druhá časť cez zaľadnené priestory jaskyne. Kombináciou sintrovej a ľadovej výzdoby vzniká veľmi zaujímavý prehliadkový okruh, na ktorom sa návštevníci môžu dozvedieť o vytváraní jaskynných priestorov, vzniku sintrovej výzdoby, o podmienkach zaľadnenia jaskyne ako aj vplyve zaľadnenia na pôvodnú sintrovú výplň. Jaskynné priestory pozostávajú z oválnych, riečne modelovaných chodieb a dómovitých priestorov dotvorených rútením a mrazovým zvetrávaním.

    Vaša rezervácia

    Kontaktné informácie
    Aby sme Vás mohli spätne kontaktovať, zanechajte nám, prosím, na Vás kontakt.
    Polia označené hviezdičkou sú povinné